FC Nordsjælland får nye ejere

Superligaklubben FC Nordsjælland (FCN) og organisationen bag, Right to Dream (RTD), har fået nye ejere.

Det nyoprettede investeringsselskab ManSports har investeret i RTD og overtager majoriteten af ejerskabet i organisationen. Bag ManSport står den egyptiske Mansour-familie, der tidligere har investeret i klubben.

Via ManSport vil klubben få tilført omkring 100 millioner € fordelt over adskillige år til forbedringer i FCN i Danmark såvel som i Ghana og i Egypten.

Den daglige ledelse i FC Nordsjælland ændres også. Ansvaret vil være delt mellem klubbens to nye ligestillede direktører. Mikkel Hemmersam, med ansvar for det sportslige, og Trine Hesselund Hopp Møller, med ansvar for alle klubbens kommercielle områder og øvrig administration. Tidligere administrerende direktør, Søren Kristensen, vil med titlen Klubdirektør fremadrettet udelukkende fokusere på den fortsatte udvikling af projektet med etableringen af klubbens kommende træningsanlæg og administration i Hillerød.