Kampprogram til EM håndbold 2020

Fra torsdag den 3. december afvikles EM i kvindehåndbold i Danmark efter nedenstående program.

Du kan vinde penge på din viden om håndbold via Fantasyspil hos Zweeler. Spil via dette link.


Grupper til EM 2020:

Gruppe A i Herning: Frankrig, Danmark, Montenegro, Slovenien
Gruppe B i Herning: Rusland, Sverige, Spanien, Tjekkiet
Gruppe C i Kolding: Holland, Ungarn, Serbien, Kroatien
Gruppe D i Kolding: Rumænien, Norge, Tyskland, Polen

Kampe:

Gruppe A i Herning

4. december 2020 kl. 18.15: Frankrig – Montenegro 
4. december 2020 kl. 20.30: Danmark – Slovenien

6. december 2020 kl. 18.15: Slovenien – Frankrig
6. december 2020 kl. 20.30: Montenegro – Danmark 

8. december 2020 kl. 18.15: Montenegro – Slovenien
8. december 2020 kl. 20.30: Frankrig – Danmark

Gruppe B i Herning

3. december 2020 kl. 18.15: Rusland – Spanien
3. december 2020 kl. 20.30: Sverige – Tjekkiet

5. december 2020 kl. 18.15: Tjekkiet – Rusland
5. december 2020 kl. 20.30: Spanien – Sverige

7. december 2020 kl. 18.15: Spanien – Tjekkiet
7. december 2020 kl. 20.30: Rusland – Sverige

Gruppe C i Kolding

4. december 2020 kl. 18.15: Ungarn – Kroatien 
4. december 2020 kl. 20.30: Holland – Serbien

6. december 2020 kl. 16.00: Serbien – Ungarn
6. december 2020 kl. 18.15: Kroatien – Holland  

8. december 2020 kl. 18.15: Serbien – Kroatien
8. december 2020 kl. 20.30: Holland – Ungarn

Gruppe D i Kolding

3. december 2020 kl. 18.00: Rumænien – Tyskland 
3. december 2020 kl. 20.30: Norge – Polen

5. december 2020 kl. 16.00: Polen – Rumænien 
5. december 2020 kl. 18.15: Tyskland – Norge 

7. december 2020 kl. 18.15: Tyskland – Polen
7. december 2020 kl. 20.30: Rumænien – Norge

MELLEMRUNDER

Gruppe 1: Herning
Gruppe 2: Kolding

10. december 2020 (Mellemrunde 1+2)
A3 – B2
A2 – B3
C3 – D2
C2 – D3

11. december 2020 (Mellemrunde 1)
A1 – B1
A2 – B2

12. december 2020 (Mellemrunde 2)
C1 – D1
C2 – D2

13. december 2020 (Mellemrunde 1)
A3 – B1
A1 – B3 

14. december 2020 (Mellemrunde 2)
C3 – D1
C1 – D3

FINALEWEEKEND
Spilles i Herning

18. december 2020 (Kamp om 5. pladsen + semifinaler)
15.30: Kamp om 5. pladsen
18.00: Semifinale 1
20.30: Semifinale 2

20. december 2020 (kamp om 3. pladsen + finale)
15.30: Kamp om 3. pladsen
18.00: Finale